عيب يابي و رفع پارگي منبع اگزوز


همان طور که مي دانيد، وظيفه اصلي سيستم اگزوز خارج کردن گازهاي حاصل از واکنش هاي شيميايي است که در سيلندر رخ مي دهد. اما علاوه بر اين اگزوز وظايف ديگري نيز دارد که عبارتند از: کاهش دما، کاهش آلايندگي و کاهش صدا. وظيفه کاهش صدا در اگزوز بر عهده منبع اگزوز مي باشد که در راستاي لوله خروجي اگزوز نصب مي شود. در حالت عادي، اگزوز خودرو نبايد صداي بلندي داشته باشد. به همين دليل صداي بلند اگزوز مي توانند يکي از نشانه هاي نشتي در سيستم اگزوز باشد. بنابراين اگر شما مشکوک هستيد که صداي ناهنجار خودرويتان ناشي از اگزوز مي باشد، بايد خودرو را بررسي کرده و اقدام به تعمير و يا حتي در بعضي موارد تعويض اگزوز خودرو  خود نماييد.


در اين مقاله از سري مقالات آموزشي گروه پيا صنعت قصد داريم آموزش هاي لازم در خصوص نحوه رفع مشکل پارگي انباره يا منبع اگزوز را ارائه دهيم . از اين رو تقاضا داريم با ما همراه باشيد. در گذشته در مقالات متعددي آموزش هاي لازم در خصوص انتخاب اگزوز مناسب و همچنين نگه داري از آن براي کارکرد بهتر خودرو ارائه شد، که مي توانيد بخشي از آن ها را در زير مشاهده بفرماييد.

 


گام نخست : يافتن مکان نشتي اگزوز خودرو

 
  1. خودروي خود را در يک مکان صاف و مسطح پارک نماييد.
به دليل قرار گرفتن اگزوز ماشين در قسمت زيرين خودرو، اولين مرحله براي پيدا کردن نشتي اگزوز، بالا آوردن ماشين به حدي بايد باشد که بتوانيد به راحتي با آن کار کنيد. براي اين کار بايد از جک استفاده کنيد. براي شروع کار، تا حد امکان سعي کنيد خودرو را در يک مکان مسطح پارک کرده و جک بزنيد تا جک بتواند وزن ماشين را تحمل کند. در نظر داشته باشيد که کف آسفالتي يا بتني و سيماني، بهترين مکان براي جک زدن اتومبيل مي باشد و هرگز بر روي سطوحي مانند چمن و سنگريزه جک نزنيد. زيرا احتمال واژگوني اتومبيل در اين سطوح وجود دارد.


ترميم پارگي منبع اگزوز


 
  1. اجازه دهيد اگزوز سرد شود
لوله اگزوز پس از رانندگي و روشن بودن اتومبيل بسيار داغ مي شود. به همين دليل بايد منتظر بمانيم تا اگزوز سرد شود. اين امر ممکن است چندين ساعت طول بکشد اما بايد تا زمان سرد شدن کامل آن صبر کنيد.  • هر چه مدت زمان بيشتري موتور خودرو روشن باشد، زمان طولاني تري نيز لازم است تا اگزوز کاملا سرد گردد.

  • براي چک کردن سردي و گرمي اگزوز، روي کاپوت دست بگذاريد. اگر کاپوت گرم بود، نشان دهنده اين است که اگزوز و موتور خودرو هنوز داغ هستند.


 
  1. ماشين را جک بزنيد
پس از خنک شدن کامل اگزوز ماشين خود ، ماشين را به گونه اي جک بزنيد که بتوانيد زير خودرو قرار گرفته و با اگزوز کار کنيد. زماني که فقط خودرو را جک زديد هرگز به زير ماشين نرويد. خودرو حتما بايد جک استند (خرک) نيز داشته باشد. اگر از نقاط جک زدن خودرو مطمئن و آگاه نيستيد، به دفترچه راهنماي خودرو خود مراجعه کنيد و نقاط مورد نظر را بيابيد.


تعمير اگزوز خودرو
  1. لوله هاي اگزوز را بازبيني کنيد
اگر احتمال مي دهيد که بدانيد در چه نقاطي از اگزوز نشتي وجود دارد و سوراخ ايجاد شده، در ابتدا همان نقاط را بررسي کنيد. در غير اين صورت بازرسي را از قسمت جلوي خودرو شروع کرده و به سمت عقب خودرو حرکت کنيد. به دنبال نشانه هايي نظير خراش، ترک خوردن يا شکستگي، فرسودگي و يا سوراخ شدگي باشيد.


در کنار تمام اين نشانه ها، حتما زنگ زدگي ها را نيز در نظر بگيريد. زنگ زدگي يکي از دلايل عمده سوراخ شدن اگزوز مي باشد و باعث نشتي مي شود. در خودروهايي همانند خودرو هاي اسپرت (معايب و مزاياي اگزوز هاي اسپرت ) و يا خودروهايي که توسط رانندگان و بر حسب سليقه آنان ارتفاع کمي از سطح زمين دارند، نشتي و سوراخ شدن اگزوز بيشتر مشاهده مي شود که به دليل برخورد اگزوز با سرعت گيرها و برخورد سنگهاي بزرگ و موارد اين چنيني مي باشد.


ترميم اگزوز خودرو


 
  1. يافتن منبع نشستي اگزوز
اگر نتوانستيد منبع نشتي انباره اگزوز  را به صورت چشمي پيدا کنيد، از دوست خود بخواهيد ماشين را روشن کند. از زير ماشين بيرون برويد و به دنبال علائم نشتي دود از لوله اگزوز باشيد. اگر در زير خودرو هستيد و خودرو روشن است، حتما مراقب باشيد و سعي کنيد دست هاي خود را خيلي تکان ندهيد تا از برخورد احتمالي آنها با خودرو جلوگيري شود.


نکات يافتن محل خرابي اگزوز در لوله  1. ترميم اگزوز خودرو در منزل


پس از پيداکردن محل سوراخ و نشتي اگزوز خودرو ،راه حل هاي خود را بررسي کنيد. برخي از نشتي ها و سوراخ شدگي ها را مي توان در خانه تعمير کرد. اما برخي ديگر نياز به مهارت هاي خاص يک تعميرکار خودرو دارد. اگر دليل نشتي اگزوز يک زنگ زدگي عميق بود، در اين صورت تعويض تمام قسمت هاي اگزوز اامي مي باشد. اما خراشيدگي ها يا سوراخ هاي کوچک را مي توان با اپوکسي، وصله ها يا پچ هاي کوچک تعمير کرد و يا حتي در نشتي هاي کوچک مي توان از نوار عايق اگزوز استفاده کرد.


 


ترميم اگزوز خودرو در منزل


 
گروه توليدي و صنعت پيا، به عنوان مجهزترين اگزوز ساز خاور ميانه  شناخته شده است . اين گروه توليدي و صنعتي به پشتوانه نيروهاي متخصص و توان مهندسي بومي کشور به عنوان يکي از برترين اگزوز سازان خاور ميانه و آسيا در حال فعاليت است و اگزوز خودرو خارجي  و ماشين هاي توليد داخل را توليد مي کند . از جمله توليدات اين مجموعه مي توان به توليد اگزوز پژو، اگزوز دوو ، اگزوز اسپورتيج، و ديگر انواع اگزوز سواري اشاره کرد .


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

دبستان غيردولتي پيشرو Rob Christy Angela Michael زيلوکس Mike ايليا زيلابي آموزش انتخاب ساک لوازم نوزاد Justin